اخبار حوزه دامغان

آغاز سال تحصیلی حوزه دامغان

آغاز سال تحصیلی جدید حوزه دامغان

به اطلاع کلیه طلاب و دانش آموختگان محترم شاغل به تحصیل می رساند طبق تصمیم مشترک سه مدرسه علمیــه مبارکــه حوزه علمیه دامغان، روز دهـــم شهریور ۱۳۹۷ کلیه دروس کلیه پایه ها شروع خواهد شد.

ادامه مطلب ...
اختبار و تثبیت حوزه دامغان

پایان دوره میثاق طلبگی طلاب پایه اول دامغان

با یاری خداوند متعال و توجهات خاصــه حضرت ولی عصــر -عجل الله فرجه الشریف- دوره تهذیبی میثاق طلبگی طلاب پذیرشی حوزه علمیه دامغان در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ با موفقیت در شهر بسطــام به پایان رسید.

در طول برگزاری این دوره، اساتید و مسوولین حوزه علمیه امام صادق علیه السلام دامغان (مدرسه حاج فتحعلی بیک) نیز طلاب را همراهی کرده و در قالب متون از پیش تعیین شده معاونت تهذیب حوزه علمیه قم، سرفصل های مرتبط با آشنایی با طلبگی، آداب و آفات طلبگی، مدیریت زمان، عوامل موفقیت و نیز حلقه های انس را تدریس کردند.

با پایان این دوره، اسامی قبول شدگان -که توسط هسته گزینش مرکز مدیریت حوزه سمنان اعلام می شود- منتشر شده و به آنها اطلاع رسانی لازم نسبت به زمان شروع دوره اختبار و تثبیت انجام گردید.

ادامه مطلب ...

آغاز دوره میثاق طلبگی طلاب پایه اول دامغانی

با یاری خداوند متعال دوره تهذیبی «میثاق طلبگی» ویژه داوطلبان پذیرش در پایه اول حوزه علمیه دامغان برگزار شد.

این دوره که به صورت متمرکز از تمامی شهرهای استان سمنان بوده است، در روستای ابرسج شاهرود برگزار شده و بعلت مشکلات زیرساختی پیش آمده در حوزه علمیه بسطام ادامه پیدا کرد.

در این دوره که جنبه تفریحی و تهذیبی آن بر جنبه آموزشی آن غلبه دارد، طلاب به صورت آزمایشی با فضای حوزه و تعامل با دیگر هم دوره ای ها آشنا شده و در موضوع آداب و آفات طلبگی با اساتید خود به مشورت پرداختند.

ادامه مطلب ...

حضور طلاب دامغانی در مراسم تشییع پیکر ۳شهید گمنام

صبح امروز پنجشنبه ۲۷ مهــرماه ۱۳۹۶ طلاب و فضلای حوزه علمیه دامغان با شرکت در مراسم تشییع پیکر پاک سه شهید گمنام، یاد و نام این لاله های گلگون کفن خوش نام را گرامی داشتند. این مراسم با حضور خیل عظیم مردم دارالولایه دامغان از حسینیه معصومزادگان تا بوستان دانشجو برگزار شد.

ادامه مطلب ...

تشکیل جلسه مدیران حوزه های علمیه استان سمنان

صبح روز سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ جلسه مدیران حوزه های علمیه استان سمنان در مدرسه امام صادق علیه السلام دامغان تشکیل شد. در این جلسه که با حضور معاون آموزش حوزه های علمیه کشور، حجه الاسلام رستم نژاد برگزار شد، حول محور امور آموزشی جاری و نیز تغییرات اخیر سیستم آموزشی حوزه های علمیه کشور بحث و تبادل نظر شد.

ادامه مطلب ...

دیدار معاون آموزش حوزه های علمیه با طلاب دامغانی

به گزارش سایت حوزه دامغان، معاون آموزش حوزه های علمیه کل کشور با حضور در مدرسه امام صادق علیه السلام دامغان (فتحعلی بیک سابق) با طلاب این شهر دیدار کردند.

حجه الاسلام رستم نژاد در این دیدار با تکیه بر شواهد قرآنی فراوان تاکید کردند: بهترین و بدترین تعابیر قرآن در مورد علماء به کار رفته است که نشان دهنده جایگاه حساس آن است. این مطلب نشان دهنده رسالت خطیر حوزه های علمیه در پرورش عالمان دین و جلوگیری از انحرافات است.

ایشان در ادامه سخنرانی به تحولات صورت گرفته در حوزه های علمیه که با توصیه شورای عالی حوزه های علمیه انجام پذیرفته است اشاره کردند و ابلاغ آئین نامه جدید که به تازگی مورد تصویب قرار گرفته است را در همین راستا توصیف کردند.

ادامه مطلب ...
آیه الله اعرافی و آیه الله ترابی

تشکیل جلسه شورای عالی حوزه علمیه استان سمنان در دامغان

در جلسه شورای عالی حوزه علمیه استان سمنان که عصر روز عرفه مطابق با روز نهم شهریور ۱۳۹۶ با حضور آیت الله اعرافی و به میزبانی مدرسه علمیه امام صادق(ع) دامغان برگزار شد، احکام اعضای این شورا به آنان اعطا شد.

در این جلسه، مدیر حوزه های علمیه کشور احکام آیت الله سید محمد شاهچراغی (امام جمعه سمنان) و حجج اسلام والمسلمین سید محمود ترابی (امام جمعه سابق و سرپرست حوزه علمیه دامغان)، سید محمد حسینیان (امام جمعه فعلی دامغان)، عباس امینی ( امام جمعه شاهرود)، سید علی مهدی نژاد (امام جمعه گرمسار و مدیر مرکز مدیریت حوزه های استان سمنان)، مرتضی اشرفی (سرپرست حوزه علمیه شاهرود) و محمدباقر عبدوس (امام جمعه موقت سمنان)، به عنوان اعضای شورای حوزه علمیه استان سمنان را به آنان اعطا کرد.

آیت الله اعرافی در این احکام آورده است: امید است براساس مقررات و شرح وظایف شورای حوزه علمیه استان در جهت اهداف سلف صالح و مصالح عالیه حوزه علمیه نسبت به رشد و گسترش فرهنگ غنی تشیع با رعایت شرح وظایف پیوستی اقدام نموده و زمینه رضایت حضرت بقیه الله الاعظم(ارواحنا فداء) را فراهم نمایید.

لازم به ذکر است در استان سمنان شش حوزه علمیه به تربیت طلاب علوم دینی می پردازند که سه مدرسه آن (فتحعلی بیک، مطلب خان، موسویه) در شهر دامغان قرار دارد و این شهر را به قطب حوزوی این استان و نیز برخی شهرها از استان های همجوار تبدیل کرده است.

بازتاب این خبر در دیگر رسانه ها:

حوزه نیوز

رسانیوز

ادامه مطلب ...

افتتاح مرکز تخصصی حوزوی بیان وحی

مرکز تخصصی تفسیر قرآن کریم “بیان وحی” در شهرستان دامغان با حضور مدیر محترم حوزه های علمیه کل کشور، حضرت آیه الله علیرضا اعرافی آغاز به کار کرد. در این مراسم که با حضور علمای اعلام قم، دامغان، سمنان و دیگر شهرهای استان سمنان منعقد شد، با آغاز به کار رسمی این مرکز تخصصی، شرایط برای ادامه تحصیل کلیه طلاب علوم دینی سطح سه حوزوی در رشته تفسیر قرآن کریم مهیا شد.

در آئین افتتاح این مرکز تخصصی حوزوی، حجه الاسلام سید محمود ترابی ضمن خیر مقدم به آیه الله اعرافی خاطرنشان کردند که ساختمان این مرکز توسط بانوی خیر دامغانی با اولویت فعالیت های قرآنی به حوزه علمیه دامغان اهداء شده است. در ادامه آیه الله اعرافی با تاکید بر اهمیت این رشته قرآنی در دامغان افزودند: بنده یک بار کل نهج البلاغه را با رویکرد اشارات حضرت امیر علیه السلام در مورد قرآن مطالعه کرده ام. حضرت امیر تشبیهات عجیبی راجع به این معجزه الهی دارند که به حدود بیست سی مورد می رسد. در پایان نیز لوح تقدیری به رسم یادبود به واقف این بناء اهداء گردید.

لازم به ذکر است مرکز تخصصی بیان وحی جنب میدان شهید شاهچراغی، روبروی استادیوم حمزه سیدالشهداء قرار دارد.

 

 

 

بازتاب این خبر در دیگر رسانه ها:

رسانیوز

رسانیوز

ادامه مطلب ...

آمادگی دامغان جهت میزبانی از رئیس حوزه های علمیه

حوزه علمیه دامغان در روز پنجشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۶ میزبان رئیس محترم مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور، حضرت آیه الله اعرافی خواهد بود.

بازدید از ساختمان در حال احداث مدرسه علمیه امام صادق علیه السلام، دیدار با علما و فضلای شهرستان دارالولایه دامغان و پیگیری مشکلات و درخواست های مرتبط با حوزه علمیه این شهرستان شهید پرور از برنامه های ایشان در این سفر مبارک که با روز عرفه مصادف شده است می باشد.

ادامه مطلب ...
افتتاحیه حوزه دامغان

برگزاری مراسم افتتاحیه سال تحصیلی ۹۶-۹۷

طلاب علوم دینی حوزه علمیه مبارکه شهرستان دامغان، با استعانت از خداوند متعال در روز یکشنبه پنجم مرداد ۱۳۹۶ دروس خود را شروع کردند. به همین مناسبت مراسم افتتاحیه سال تحصیلی جدید با حضور مقامات استانی و شهرستانی حوزوی در مدرس امام خمینی (ره) مدرسه حاج فتحعلی بیک برگزار گردید.

در این مراسم پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، حجه الاسلام محمدحسن مظهری ضمن خیر مقدم به علما و طلاب، معاون جدید آموزش و معاون جدید تهذیب مدرسه امام صادق علیه السلام را معرفی کردند.

سپس حجه الاسلام و المسلمین سید محمود ترابی، امام جمعه سابق دامغان نیز به ذکر احادیثی در فضیلت علم آموزی و همراهی آن با عمل و اخلاص پرداختند.

همچنین حجه الاسلام حاج شیخ محمد ترابی، امام جماعت مسجد جامع دامغان و از علمای محبوب و با سابقه این شهرستان با ذکر خاطراتی از دوران تحصیل در شهر مقدسه قم و سیره علمای سلف، بر مقدم بودن فهمیدن بر خواندن تاکید ورزیدند.

ادامه مطلب ...